Rusya’da Nazi sembolleri can yakacak

165

Rusya’da “Nazi” sembolleri yasaklanıyor. Yakında meclise sunulacak önerge ile birlikte, her türlü Nazi işaret ve sembollerini taşıyanlar ağır para ve hapis cezasına çarptırılacak.

Rusya Federasyon Konseyi senatörleri Konstantin Dobrınin ve Aleksandr Savenkov tarafından hazırlanan taslak yakında görüşülmek için meclise geliyor. Yıl başına kadar yetiştirilmesi planlanan tasarıda, öncelikle “Nazizm”, Nazi Suçlusu”, “Nazizm’in Rehabilitasyonu”, “Nazi Suçlularının Kahramanlaştırılması” ve “Nazi Sembolleri” teker teker tanımlanacak. Aynı zamanda Federasyon Konseyinde, Nazizm’e karşı yürütme organı kurulması teklif edilecek.

Tasarıda, Nazizm karşıtı kanunun çiğnenmesi halinde, 300 bin ruble (10 bin dolar)’den başlayan para cezası veya 2 yıla kadar hapis cezası teklif ediliyor. Aynı zamanda, kanunu çiğneyen kişiler hakkında, devlet ve toplum tarafından oluşturulacak 2 bağımsız bilirkişi kurulunun karar vermesi önerilecek.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Dobrınin, son 20 yıl içerisinde konuya gerekli ehemmiyetin verilmediğini öne sürdü. Günümüzde konunun vahşi bir hal aldığını ifade eden Dobrınin, kanunun, duruma çekidüzen verilmesi için gerekli olduğunu söyledi.

Neo-Nazi gruplar Rus toplumunun huzuru için büyük bir tehlike arz ediyor. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Rusya insan hakları örgütlerinden SOVA, sadece 2012 yılında 11 kişinin neo-Nazi saldırıları sonucu hayatını kaybettiği, 149 kişinin de yaralandığını açıklamıştı. Rusya’da Neo-Nazi gruplar, genelde Kafkas ve Orta Asya kökenli halkları kendilerine hedef olarak seçiyor.