Kızıl Meydan beyaza büründü, Moskova 50 yılın karını bekliyor

243

Rusya’nın başkenti Moskova dünden bu yana aralıksız yağan kar nedeniyle beyaza büründü.

Sabah saatlerinde araçlarını çalıştırmak isteyen vatandaşlar zor anlar yaşarken, trafik tamamı ile kilitlendi. Gece çalışan belediye ekipleri ana artel ve ara yolların açık kalmasını sağlarken, sabah erken saatlerde işe gitmek isteyen vatandaşlar başkent trafiğini tam bir kabusa çevirdi.

Hava ulaşımında aksamalar yaşanırken, Moskova Belediyesi’nden yapılan açıklamada yarım metreyi aşması beklenen karın son 50 yılın en yüksek seviyesi olacağı kaydedildi.

Rusya Meteoroloji Merkezi uzmanlarının tahminlerine göre önümüzdeki birkaç gün yoğun fırtınanın olacak ve kar yağışı Cuma günü de devam edecek.

resim tanımı girin Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Petr Biryukov yaptığı açıklamada, “Moskova’da kış başlıyor. Kar kalınlığının 55 santimetreye kadar yükselmesini bekliyoruz. Bu şekilde bir kar son 50 yılda görülmedi.” dedi.

Başkan yardımcısına göre sabah saatlerinde başkentteki kar kalınlığı 13-15 santimetreye kadar ulaştı. Cuma günü bu kalınlık 25 santimetreyi geçecek. Hava sıcaklıkları ise 0 ile artı 5 derece arasında olacak.

Uzmanlar karlı yollarda ilerleyen araçlar ve yayalar için uyarıda bulunuyor. Özellikle yaya geçitlerinde araçların konumlarını ve duramayabileceklerini de hesap ederek geçiş yapılmasını öneren uzmanlar, özel araçla trafiğe çıkılmamasını tavsiye ediyor.

Tekerleklerin kış şartlarına uygun hale getirilmesi, cam suyunun kontrol edilerek binilmesi, fren mesafesinde hareket özel araçlarını kullanmak zorunda kalanlara önerilerden bir kaçı.