Medvedev onayladı, Rusya’da indirimli uçuşlara yenileri eklendi

160

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Rusya’nın uzak doğusundan merkez bölgelerine yapılan indirimli uçuşlara 10 tane daha eklenmesi için gerekli yasayı onayladı. Pazartesi günü Rusya’ya bağlı Tuva Cumhuriyeti’nin Kızıl şehrinde başbakan yardımcıları ile görüşen Dimitri Medvedev “Doğudan merkeze yapılacak 10 yeni uçuş için gerekli yasayı imzaladım” dedi.

Basına açıklamalarda bulunan Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç “Eskiden de olduğu gibi bu avantajlı uçuşları gençler, emekliler (erkeklerde 60 yaş ve üzeri, bayanlarda ise 55 yaş ve üzeri), her yaştan birinci derece engelliler ve onların refakatçileri kullanabilecek.” dedi.

Bu sene indirimli uçuşlarda bazı değişiklerin de yapıldığını belirten Dvorkoviç arz-talep doğrultusunda Yakutsk, Habarovsk ve Norilsk şehirlerinden Anap, Gelencik ve Mineralniy Vadi’ye uçuşların olacağını belirtti. Buralara talebin çok olduğunu ve genelde doğudan merkeze sağlık sorunları için gelmek isteyenleri yoğun olduğu belirtildi.

Ayrıca Gorno-Altaysk ve Kızıl şehirlerinden Moskova’ya direk uçuşların da başlayacağını belirten Başbakan Yardımcısı daha önce bu güzergahların aktarmalı olduğunu belirtti.

Rusya’nın uzak doğusundan ve Sibirya’dan merkez bölgelere gerçekleşen indirimli seyahatlerin sayısı 2009 yılın da 19 idi ve taşınan yolcu sayısı 160 bin civarlarındaydı. Şimdi ise sayı 33’e yükselirken taşınan yolcu sayısı ise yarım milyondan fazla. Uygulamanın Rusya’ya maliyeti ise 3 milyar ruble.