Kaspersky'den Interpol'e siber destek

63

Rus bilgisayar güvenlik firması KasperskyLab, Dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleşen siber saldırılara karşı, Interpol ile işbirliği yapacağını açıkladı. Moskova’da bir araya gelen Kaspersky Genel Müdürü Yevgeni Kasperski ve Interpol Genel Sekreteri Ronald Noble destek konusunda anlaşma imzaladı.

İnternet üzerinden gerçekleşecek siber saldırılarla ilgili Interpol’ün açtığı soruşturmalara Kaspersky destek sağlayacak. Kaspersky, önümüzdeki yıl Singapur’da açılması planlanan INTERPOL Global Complexfor Innovation (IGCI) ofisinde çalışmak üzere özel yetiştirilmiş uzman ekipler gönderecek.

Siber suçluların saklanma şansı kalmadı

Toplantı sonrası açıklama yapan Kasperski, uzun süredir internet Interpol’ü kurmak için çabaladığını ve sonunda bu amacına ulaştığını açıkladı. Şirket olarak siber suçların araştırılmasına, şirketin sahip olduğu uzman ekipler ve yüksek teknoloji kaynakları ile aktif olarak katılacaklarını ifade eden Kasperski, ayrıca, dünya üzerindeki ülkelerin hukuk birimleriyle de işbirliği yapacaklarını söyledi. Kasperski, “Artık suçlular hangi ülkenin sınırları içinde olurlarsa olsunlar, saklanma şansları kalmadı.” dedi.

Interpol Genel Sekreteri Noble ise, günümüzde gelinen noktada, suçlarla savaşın ‘tek başına yürütülemez’ hale geldiğini söyledi. Bu yüzden uzman ekiplerin yardımının oldukça önemli olduğunu kaydeden Noble, “Eminim, siber atakların başarıyla önlenmesi ve açığa çıkarılmasıyla ilgili olarak, ulusal ve uluslararası organlar uzman kuruluşlarla işbirliğine gitmek zorundalar. Bunların başında da, KasperskyLab geliyor.” şeklinde konuştu.