Rusya’nın yol güvenliği Matruşka’dan sorulacak

97

Rusya’nın geleneksel sembolü “matruşka”, artık yolların güvenliğini sağlayacak. Rusya Yol Güvenliği Devlet Müfettişliği (GİBDD) tarafından basına tanıtılan yeni sembolle birlikte, artık sürücüler trafik kazalarına karşı matruşka tarafından uyarılacak.

Özellikle son yıllarda artan ölümlü trafik kazalarının ardından, sürücülerin daha da bilinçlenmesini amaçlayan Rusya trafik müfettişliği, yeni sembolü olarak matruşka’yı seçti. Son dönemde yapılan anketlerde Rusların yüzde 50’sinin kemer takmadığının ortaya çıkması üzerine hazırlanan yeni sembol sayesinde, ölümlü trafik kazalarının azaltılması hedefleniyor.

Rusça “Pristegnis” yani kemerini tak sloganıyla tanıtılan yeni sembolde, emniyet kemeri takmış bir matruşka resmediliyor. Kampanyayla ilgili olarak GİBDD tarafından yapılan açıklamada, matruşka simgesinin tüm dünyada yaşayan Rus’ları birleştiren bir sembol olduğu gibi, yollarda da insanları birleştiren bir araç olacağı ifade edildi.

Kampanya çerçevesinde, matruşka’nın yarışmalarda, okullarda, caddelerde ve internette yol kurallarını hatırlatacağının altı çizilirken, bunun dışında güvenlik anlamına geleceği ve insanları tehlikelerden koruyacağı bildirildi.

Yeni süreçte çocuk yolculara daha fazla ilgi gösterileceği ve güvenliklerinin sağlanması konusunda sık sık denetleme yapılacağı vurgulandı.