Rusya’da Keleş’in eski yöneticisi dolandırıcılıktan göz altına alındı

91

Rusya’nın ünlü Kalaşnikof silahlarının üretildiği Izhmash fabrikasının eski yöneticisi Vladimir Grodetski 5 milyar ruble (160 milyon dolar) yolsuzluk yaptığı gerekçesi ile göz altına alındı.

Rusya İçişleri Bakanlığı Mayıs 2011’de Izmash’ın CEO’luğu görevinden alınan Grodetski’nin göz altına alındığını doğruladı. Açıklamada Kıbrıs Rum Kesimi’nde yer alan bir şirkete Izmash’ın şirketlerinden SintezProyektFinance LLC’nin Kıbrıs Rum Kesimi’nde yer alan bir şirkete değerinden bin kat daha düşük bir fiyata satışına onay verildiği belirtiliyor.

Grodetski’nin imzası ile gerçekleşen yolsuzluklardan birinde devlet şirketi 72 bin rubleye satıldı. Şirketin sadece Moskova’da bulunan gayrimenkullerinin değerinin ise 72 milyon rublenin üzerinde olduğu ifade ediliyor.

Devlet Şirketi Rusya Teknolojileri’nin kontrolünde olan Izmash’da askeri techizat, küçük ve otomatik silahların üretimi yapılıyor. Grodetski Mayıs 1996’da üstlendiği CEO’luk görevini 2011’e kadar sürdürdü. 2011’de Izmash’ın yeniden yapılanması çerçevesinde iflasına karar verilmişti.

Kasım 2012’de Savunma Eski Bakanı Anatoli Serdyukov’un da görevden alınmasına neden olan savunma sektöründeki yolsuzluklara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Savunma Bakanlığı konut ve gayrimenkullerinin satışında 13 milyar ruble (430 milyon dolar) yolsuzluk yapıldığı gerekçesi ile bir çok bürokrat göz altına alınmıştı.

Rusya Federal Savunma Anlaşmalar Servisi’nden yapılan açıklamaya göre 2012’de toplam 16 milyar ruble (533 milyon dolar) değerinde bin 500’ün üzerinde hukuk dışı işlemin yapıldığını açıkladı.