Moskova en çok milyarderin yaşadığı ikinci şehir

121

Wealth Insight şirketinin yaptığı bir çalışmaya göre Rusya’nın başkenti Moskova en çok milyarderin yaşadığı ikinci şehir.

Dünyanın en pahalı şehirleri arasında ilk sıralarda yer alan Rusya’nın başkenti Moskova bu kez zenginleriyle gündeme geldi. Business Insider’de yer alan yazıda 2012 verilerine göre New York’tan sonra Moskova en çok milyarderin yaşadığı ikinci şehir. New York’ta 70 milyarder yaşarken Moskova’da ise bu sayı 64.

En çok milyarderlerin yaşadığı ilk 10 şehirler sırası söyle:

New York 70 (ABD), Moskova 64 (Rusya), Londra 54 (İngiltere), Hong Kong 40 (Çin), Pekin 29 (Çin), Mumbai 26 (Hindistan), İstanbul 24 (Türkiye), Şanghay 23 (Çin), Paris 23 (Fransa) ve Los Angeles 19 (ABD).

Öte yandan, daha önce Forbes dergisinin açıkladığı rakamlara göre Moskova 84 milyarder ile liste başında yer almıştı. New York’ta ise bu sayı 62 idi. Moskovalı zenginlerin sahip olduğu toplam para 367 milyar dolar.

Rusların en zengini Alişer Usmanov

Dergiye göre işadamı Alişer Usmanov 18,1 milyar dolar varlığıyla Moskova’nın zengini. 15,9 milyar dolar ile Vladimir Lisin ikinci sırada yer alırken, 15,3 milyar dolarla Aleksey Mordalov oldu.

Tegler: Moskova, Rusya