Ömrünü tamamlayan uzay yük gemisi Progress M-18M okyanusa batırıldı

109

Şubat ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na çeşitli malzemeler götüren Progress M-18M uzay aracı ömrünü tamamlamasının ardından Pasifik Okyanusu’nda batırıldı.

Gece yarısı Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılan Progress M-18M uzay aracı başarılı bir şekilde Pasifik Okyanusu’na batırıldı. Motorları durdurulan Progress M-18M uzay aracının yörüngeden ayrılarak sabahın erken saatlerinde okyanusta belirlenen noktaya düştüğü ve battığı bildirildi.

Batırılan uzay aracının yerine 28 Temmuzda yeni uzay aracı Progress M-20M Kazakistan’ın Baykonur uzay istasyonundan fırlatılacak. Uluslararası Uzay İstasyonu’na çeşitli malzemeler götürecek olan Progress M-20M’i uzaya Rus, Amerikalı ve İtalyan astronotlar ulaştıracak.

YASAL UYARI

Yayınlanan haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tüm hakları KPLK'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Tegler: Rusya, uzay