Rusya’nın hava kirliliği en yüksek şehri Norilsk

136

Ria Reyting tarafından hazırlanan çalışmaya göre Rusya’nın hava kirliliği en yüksek şehri Norilsk.

Rusya Federal İstatistik Servisi'nin (Rosstat) verilerine dayanarak hazırlanan rapora göre hava kirliliği en yüksek şehri Norilsk. Hava kirliliği en yüksek şehirler sıralamasında Moskova ikinci ve Saint Petersburg üçüncü.

Krasnoyarsk bölgesi ve Rusya’nın kuzeyinde yer alan ve Kuzey Kutup Dairesi’ne 300 kilometre uzaklığında bulunan Norilsk kenti aynı zamanda dünyada da hava kirliliği en yüksek şehirler arasında. Sanayı kenti olan Norilsk’te emisyon oranı yaklaşık bin 960 ton olurken Moskova’da bu oran yaklaşık bin ton. Saint Petersburg’daki oran Moskova’ya göre yarı yarı fark ediyor.

Rusya’nın hava kirliliği en yüksek 20 şehri sıralaması ise söyle:

Norilsk, Moskova, Saint Petersburg, Çerepovets, Asbest, Lipetsk, Novokuznetsk, Omsk, Angarsk, Magnitogorsk, Krasnoyarsk, Çelyabinsk, Ufa, Yekaterinburg, Vorkuta, Nijniy Tagil, Samara, Bratsk, Nijyiy Novgorod ve Volgograd.

YASAL UYARI

Yayınlanan haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tüm hakları KPLK'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.