Rus haber ajansı Ria Novosti, Mozilla ve Chrome tarafından engelleniyor

101

Rusya’nın en büyük haber ajanslarından Ria Novosti, zararlı site olduğu gerekçesiyle Mozilla ve Chrome adlı interenet tarayıcıları tarafından engellendi. Ajans yetkilileri sorunu gidermeye çalışıyor.

Mozilla ve Chrome adlı internet tarayıcılarını zararlı olabileceği gerekçesiyle Pazar gününden itibaren Ria Novosti’nin sitesi engellemeye başladı. Ajansın sitesine ulaşmaya çalışanlar tarayıcı tarafından uyarılarak engelleme ile karşılaştı. Aynı sorun pazartesi günü bile zaman zaman devam ediyor.

Ria Novosti’den yapılan açıklamaya göre ajans sitesinde bilgisayarlara zarar verebilecek hiçbir içerik bulunmuyor. Sorun google’lun yeni protokolünden kaynaklanıyor. Ajansa bağlı spor ve yabancı dildeki sitelerde aynı sorunla karşılaşabileceği belirtiliyor. Sorunun tamamen giderilmesi için çalışmalara devam edildiği bildirildi.

Ria Novosti, Nazi Almanya’sının 1941’de Sovyetler Birliği’ni işgalinden iki gün sonra Sovyet Bilgi Bürosu olarak çalışmalarına başlamıştı. Ajans halen 45 ülkede bürosu bulunuyor ve 14 ayrı dilde yayın yapıyor.