Rusya'da yenidoğan bebek ve anne ölümlerinde tarihi düşüş

162

Rusya Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova, ülkede bebek ve anne ölümlerinin son yılların dinamiğini sürdürerek son bir yılda azaldığını açıkladı.

Kamu Odası’nda demografik sorunların ele alındığı yuvarlak masa toplantısında konuşan bakan, “Son 8 ayda bebek ölümü daha da azalarak yeni doğan her bin bebek başına 7,5 olarak gerçekleşti. Üstelik ülkenin 18 bölgesinde bu gösterge 6’nın da altında. Bu, en iyi dünya standartlarına uygun bir gösterge” dedi.

Bakan, bebek ölümlerinin 2013 yılında yüzde 5 oranında azalarak 2012’deki yeni doğan her bin bebek başına 8,6’dan 8,2’ye gerilediğini belirtti.

Skvortsova, hamilelik ve doğum esnasında hayatını kaybeden anne sayısının bu yıl Rusya tarihinin en düşük seviyesine indiğini bildirdi.

Sağlık Bakanı, “Anne ölümleri ülke tarihinin en düşük seviyesine indi. 2012 yılına göre yüzde 5’ten fazla bir oranda azalarak tarihi minimuma ulaştı, her 100 bin doğum başına 11,3 olarak gerçekleşti” şeklinde konuştu. Skvortsova, 1990’lı yıllara kıyasen bu azalmanın en az 4 kat olduğunu vurguladı.

Rusya Çocuklara Yardım ve Obstetrik Hizmetler Departmanı Müdürü Yelena Baybarina, olumlu dinamiğin büyük ölçüde yeni perinatal tıp merkezlerinin açılmasına bağlı olduğunu kaydetti.

Rusya’da perinatal merkezleri geliştirme programı, hükümetin onayını aldıktan sonra 2013’te uygulamaya konulmuştu. 2013-2016 donemi için ülkenin 30 bölgesinde 32 perinatal merkezin yapımı öngörülüyor.