Moskova'da çığlığa duyarlı kameralar güvenlik sağlayacak

205

TASS Ajansı tarafından geçilen haberde, çığlıklara ve bazı kelimelere duyarlı hassas mikrofonlarla donatılmış ileri teknoloji ürünü yüzlerce kameranın Moskova’da yürütülmekte olan Güvenli Kent Projesi kapsamında hizmete girdiği belirtildi.

Birkaç düzine kelimeye karşı duyarlı olan kameralar örneğin ‘‘yangın’’ kelimesini normal konuşma akışından ayırabiliyor ve yardım isteyen çığlıklara da derhal reaksiyon gösteriyor. Kameralar ayrıca analiz süreci esnasında sinirlilik düzeyi arttığı tespit edilen kişilere odaklanma özelliğine de sahip.

Ria Novosti Ajansı’nın konuya ilişkin olarak verdiği haberde ise Rusya Acil Durumlar Bakanlığı tarafından geliştirilen Güvenli Kent Projesi’nin çeşitli kamu kuruluşları ve emniyet birimleri için tasarlandığı kaydedildi. 2020 yılına kadar ülkenin tüm kentlerine kurulması planlanan söz konusu sistemin yakın bir gelecekte kameralar aracılığı ile elde ettiği biyometrik verileri işleyerek sınıflandırabileceği ve böylece kişilerin önemli kurum ve kuruluşlara erişimini de önceden engelleyebileceği ifade ediliyor.

Moskova Kent Yönetimi adına açıklama yapan yetkililer, projenin tam manası ile işler hale gelmesi ile birlikte kentteki suç oranının 3’te 1 bir oranında azalacağını söylüyor.