Rus askeri, sınırda uyarı ateşine uymayan Ukraynalıyı öldürdü

5

Rusya-Ukrayna sınırında görevli Rus askeri, ülkesine kaçak geçmeye çalışan bir Ukraynalı vatandaşı silahla ateş ederek öldürdü. Ukrayna Moskova Büyükelçiliği de sınırda yaşanan olayı doğrulayarak, bu tür vakaların sürekli yaşandığına dikkat çekti.

Rusya-Ukrayna sınırının Volçansk sınır kapısı yakınında meydana gelen olayda, Niva marka beyaz renkli arabayla kimliği açıklanmayan Ukrayna vatandaşı kaçak olarak ülkesine geçmeye çalıştı. Ukraynalı vatandaş bunun için Volçansk sınır kapısı yerine başka yakın bir güzergahtan kaçak girmek istedi. Durumu farkeden Rusya istihbarat kurumu FSB’ye bağlı Sınır Birlikleri’ne ait askerler Ukraynalı vatandaşa uyarı ateşi yaptı. Uyarı ateşine aldırmayan Ukraynalı, arabanın hızını daha da artırdı. Bunun üzerine Rus askerleri sınır kaçakçısını hedef alarak boynundan yaraladı. Ağır yaralanan Ukraynalı vatandaş sınıra beş metre kala hayatını kaybetti.

Rus askerleri, olayla ilgili Ukraynalı meslektaşlarına haber verdi. Yapılan araştırma sonucunda sınırı kaçak geçmeye çalışan vatandaşın Ukrayna’nın Rusya ile sınır olan bir bölgesinde (Harkov kentine yakın) oturduğu ortaya çıktı. Ölen Ukraynalının ailesi de cesedi teşhis etti. Ukraynalı vatandaşın ülkesine çeşitli yüzme araçlarını arabasıyla kaçak geçirmeye çalıştığı da belirtildi. Rusya tarafı, olayla ilgili Ukrayna istihbarat kurumu, savcılık ve İçişleri Bakanlığı’na da bilgi verdi.

Ukrayna Büyükelçiliği: Rus tarafı sık sık silah kullanmayı tercih ediyor

Olayla ilgili ilk açıklama ise Ukrayna Moskova Büyükelçiliği’nden geldi. Rus Eho Moskvı radyosuna konuşan Ukrayna Büyuklelçiliği Basın Danışmanı Oleg Voloşin, Rus-Ukrayna sınırında yaşanan olayların ikili ilişkilerde ek bir gerginlik ortamını oluşturduğunu savundu. Voloşin, “Gerçi Rus askerleri yasalar çerçevesinde hareket etmişler. Fakat bu olay ilk sayılmaz. Rus tarafı bu gibi vakalarda hem uyarı hem de hedefi vurmak için çok sık silah kullanıyor.” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan