AGİT: Yukarı Karabağ sorunu 2010’da çözülür

5

Ermenistan’ın 1992 yılından bu yana işgale devam ettiği Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ toprakları ile ilgili sorunun, 2010 yılında çözülebileceği açıklandı. Ermenistan Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini oluşturan yedi bölge ve Yukarı Karabağ’da işgali sürdürüyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) özel temsilcisi Goran Lennmarker basına yaptığı açıklamada, “Azerbaycan ve Ermenistan arasında yoğunlaşan müzakereleri dikkate aldığımızda, en yakın zamanda bir sonuç alacağımızı ümit ediyorum.” dedi.

Atina’da gerçekleşen AGİT Bakanlar Konseyi toplantısında basının sorularını yanıtlayan Lennmarker, “Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları da Atina’da bir araya geliyor. Sürecin hızla ilerlediği kanaatindeyim.” değerlendirmesinde bulundu.

Lennmarker İki ülke ile de tarihi ve kültürel bağları olan Kazakistan’ın AGİT dönem başkanlığı sürecinde sorunun çözülmesini umduğunu söyledi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov'un, Minsk grubu eş başkanları ABD, Rusya ve Fransa'nın katılımıyla "3+2" formatında bir araya gelmeleri planlanıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan