Kremlin: Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini olumlu karşılıyoruz

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in daveti üzerine, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün Moskova'ya geliyor. İkili ilişkilerin geliştirilmesinin yanısıra gündemde Yukarı Karabağ sorunun çözümü ve bölgesel sorunlar var.

Ziyaret sebebi ile Kremlin'den yapılan açıklamada, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi sürecinin olumlu karşılandığı ve Türkiye ile Ermenistan arasında kurulacak iyi ilişkilerin bölgede durumun iyileşmesine katkı sağlayacağına dikkat çekildi.

Zürih'de imzalanan ilişkilerin normalleşmesi ve sınırın açılmasına yönelik protokollerin parlamentolarda onaylanmasını  Yukarı Karabağ sorununda ilerleme sağlanmasına bağlayan Ankara, gelişmeleri yakından takip ediyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Bakü temasları öncesi basına yaptığı değerlendirmede, Ermenistan'la ilişkilerde yeni bir ivmenin söz konusu olduğuna dikkat çekmişti.

Medvedev ve Sarkisyan'ın gündeminde ikili ekonomik ilişkiler, bölgesel işbirliğinin yanısıra Yukarı Karabağ konusu da var. Kremlin'den yapılan değerlendirmede, "Rusya, Erivan ve Bakü'ye karşılıklı olarak kabul edilebilir bir anlaşma sağlayabilmeleri için gerekli yardımı yapmaya devam edecek." ifadeleri yer aldı.

Yukarı Karabağ sorununun çözümünde yaşanan tıkanma Bakü'de olumsuz değerlendiriliyor. Erivan açısından işgalin devam etmesi sorun oluşturmazken, Bakü  toprak bütünlüğünü sağlamak için savaş alternatifini yüksek sesle dile getiriyor. Son olarak Bakü, Minsk Grubu eş başkanı olarak ABD'nin Ermeni lobisinin etkisi altında olduğu ve tarafsızlığını yitirdiği eleştirisi getirmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan