Lujkov'dan Moldova mallarını boykot çağrısı

18

Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov, Rus halkını Moldova mallarını boykot etmeye çağırdı.

Anadolu Ajansı 'Novosti Moldova' ajansının dayanarak yaptığı haberde Yuri Lujkov'un Moldova yönetiminin 28 Haziran'ı "Sovyet İşgali Günü" ilan etmesi nedeniyle Rus halkına çağrıda bulunarak, Moldova'da üretilen malları almamaları çağrısında bulunduğunu yazdı.

Moldova yönetiminin bu kararını "Rusya'ya karşı açık düşmanlık" olarak nitelendiren Lujkov, boykotun "Kişinev yönetiminin aldığı kararı iptal edinceye, Moldova ile Rusya vatandaşlarından özür dileyinceye" kadar devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Diğer yandan Rusya pazarındaki ürünlerin denetimini yapan Rusya Tüketici Hakları İzleme Grubu "Ruspotrebnadzor", 30 Haziran 2010'da yaptığı açıklamada, Moldova'dan ithal edilen şarapların bazılarının kalitesinin düşük olduğu gerekçesiyle bu ürünlerin denetiminin artırılmasını istedi.

Moldova'da üretilen alkollü içeceklerin Rusya'ya girişi, içlerinde zararlı maddeler bulunduğu gerekçesiyle 2006-2009 yılları arasında da yasaklanmıştı.

Rusya ile ilişkilerinde gerginlik yaşanan ülkelerin ürünlerini boykot etme çağrısını daha önce de yapan Moskova Belediye Başkanı, 2007 yılında da Tallin'deki Sovyet askeri anıtının kaldırılması nedeniyle Estonya'nın ürünlerini boykot etmeye çağırmıştı.

Moldova Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Vekili Mihay Gimpu 24 Haziran 2010'da imzaladığı bir kararla, Sovyet birliklerinin Romanya'ya ait Besarabya ve Kuzey Bukovina bölgesini ilhak ettiği 28 Haziran 1940 tarihini "Sovyet İşgali Günü" ilan etmişti.

Editör: Haberrus