Medvedev başkan adaylığını sonbahardan önce açıklamayacak

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin’den kimin Kremlin’in yeni sahibi olacağı ile ilgili tartışmalar sonbahara kadar sürecek. Kremlin danışmanlarından Arkadi Dvorkoviç, Medvedev’in sonbahardan önce başkanlığa yeniden aday olup olmayacağı ile ilgili kararı açıklamayacağını söyledi.

Russia Today’e açıklamada bulunan Dvorkoviç, “Olağanüstü bir durum olmazsa, sonbahardan önce bu konuda Medvedev’den herhangi bir açıklama beklemeyin” dedi. Medvedev, Çin basınına yaptığı değerlendirmede devlet başkanlığı ile ilgili kararın kısa sürede alınabileceğini ifade etmişti.

Kurallara uygun ve istikrarın devamı açısından başkanlık adayı ile ilgili açıklamanın yaz döneminde olamayacağına değinen Dvorkoviç, “Başkan Medvedev tüm bunlara açık bir şekilde dikkat alıyor” değerlendirmesinde bulundu. Dvorkoviç daha önce yaptığı değerlendirmelerde de Medvedev’in çalışmalarının görevinden ayrılmaya hazırlanan bir liderin durumuna benzemediğini ifade etmişti.

11 Mart 2012’de yapılacak devlet başkanlığı seçimleri için Putin ve Medvedev’in aday olması bekleniyor. İki liderin aralarında anlaşarak seçimlere gitmesi beklenirken, uzmanlar Putin’in yıl sonunda yapılacak parlamento seçimleri için oluşturulan “Halk Cephesi” hareketinin başarısının belirleyici olacağını savunuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan