Kuzey Kore lideri Rusya temaslarına başladı; gündem enerji

7

Kuzey Kore lideri Kim Jong Il zırhlı özel treni ile Rusya’nın doğal kaynaklar açısından en zengin bölgesi uzak doğuda Amur bölgesinde hidroelektrik santralde incelemelerde bulundu. Bir hafta Rusya’da kalması beklenen Kim, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le hafta içinde bir görüşme yapması bekleniyor. Kim-Medvedev görüşmesinde doğalgaz alımı, ticari ilişkiler ve Kuzey Kore’nin sorunlu nükleer programının müzakere edilmesi bekleniyor.

 

RIAN_00947116.HR.enKim’in özel zırhlı treni Kuzey Kore sınırında bulunan Hasan kenti tren istasyonunda devlet töreni ile karşılandı. Yerel kıyafetli giysiler giyen bayanlar Kim’e ekmek ve tuz ikram ederken, kıtlık yaşanan Kuzey Kore’ye Rusya’nın 50 bin tonluk tahıl yardımı eş zamanlı olarak ulaştırıldı.

Bureya nehri üzerine inşa edilen 139 metre yükseklikteki baraj ve hidroelektrik santralde incelemelerde bulunan Kim, baraj defterine “Rus halkının tükenmez gücünün ürünü” ifadelerini yazdı. Barajda üretilecek elektrik fazlasının Kuzey ve Güney Kore’ye ihraç edilmesi planlanıyor.  

RIAN_00947112.HR.enUluslar arası medyada çok nadir görüntüleri ve fotoğrafları yer alan Kim’in ziyaretle ilgili fotoğrafları yerel basın tarafından servis edildi. Mao tarzı haki elbiseleri ve klasik gözlüğü ile görülen Kim’in treninin hangi istasyonda olduğu bilinmiyor. Kim beraberinde getirdiği özel Mercedes’i ile ziyaretlerini gerçekleştiriyor.

RIAN_00947115.HR.enMedvedev-Kim görüşmesinin Salı ya da Çarşamba akşam saatlerinde Ulan-Ude bölgesinde bir askeri alanda yapılması planlanıyor. Ziyaretin ve görüşmenin detayları basından sır gibi saklanırken, Kuzey ve Güney Kore’ye ulaşacak yeni doğalgaz boru hattı inşaatı ile ilgili konunun karara bağlanması bekleniyor. Daha çok güneye Rus gazının ulaşmasını sağlayacak anlaşma çerçevesinde Kuzey her yıl 100 milyon dolar geçiş bedeli alabilecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan