Putin: “İş dünyasının negatif algısını değiştirmek zorundayız”

22

Rusya Başbakanı Vladimir Putin sosyalist devlet anlayışından kalma kültür ve 1990’lı yıllarda yaşanan adil olmayan özelleştirmeler nedeni ile iş dünyasına karşı halk arasında negatif bir olgu olduğunu, ancak bunun mutlaka değişmesi gerektiğini söyledi.

Yazılı ve görsel medyanın yöneticileri ile Moskova’nın dışında bulunan Novo Ogaryovo devlet rezidansında bir araya gelen Putin, “Bizim burada zorluklarımız öncelikle sosyalist devlet anlayışından kaynaklanıyor. İkinci olarak da 1990’lı yıllarda yaşanan adil olmayan özelleştirmeler durumu daha da kötüleştirdi…” tespitinde bulundu.

Yöneticilere yakın olanların dev çıkarlar elde etmesini kınayan Putin, doğru bir piyasa ekonomisi oluşumunun onlarca yıl ve bir nesil gerekebileceğini kaydetti. Birçok vatandaşın mevcut adaletsizliklerin devlet yapısının adil olmayan paylaşımından kaynaklandığını düşündüğünü ifade eden Rusya Başbakanı, “Dün herkes eşitti. Bugün iktidara sinsice yakalaşanlar cebine milyarları indirdi. Şimdi herkes yeni ortaya çıkmış bu milyarder için çalışmak zorunda” eleştirisi getirdi.

Bu anlayışın bir şekilde değişmek zorunda olduğunu kaydeden Putin, “Halkımızın büyük çoğunluğu kalp, vicdan ve aklı ile ülkenin lokomotifinin özel sektör olduğunu anlaması zorunlu. Elbette devlet kaynakları da adil paylaşılmalı… Bunun bizim temel görevimiz olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.