“Azerbaycan, İsrail’den 1,4 milyar dolarlık füze savunma sistemi alacak”

488

İsrail basını Azerbaycan’ın İsrail’den 1,4 milyar dolar değerinde füze savunma sistemi ve uçaksavar alımı konusunda anlaşma sağladığını açıkladı.

İsrail devlet şirketi Aerospace’le anlaşan Bakü’nün İran’la yaşanan gergin ilişkiler nedeni ile güvenliğini artırmaya çalıştığı kaydediliyor.

İran, 11 Ocak’ta İran’lı nükleer bilimci Mustafa Ahmedî Roşan’ın ölümüne neden olan saldırıyı gerçekleştirenlerin Azerbaycan’da mülteci olarak bulundukları gerekçesi ile Bakü’yü suçlamıştı. Azerbaycan’a nota veren İran, Azerbaycan’da faaliyet gösteren Mossad ajanlarının çalışmalarının engellenmesini istemişti. Bakü ise topraklarının herhangi bir terör eyleminde kullanılmasına asla izin vermediklerini ifade ederek, iddiaları reddetmişti.

İsrail, Pers Körfezi’nde yaşanan gerginlikle Azerbaycan’a askeri sevkiyat arasında bağlantı olmadığını savunuyor. İsrail’le uzmanlara göre Bakü’nün askeri alım planları bir yıl önce organize edildi.

Diğer taraftan İsrail’in Gürcistan’la da ilişkileri geliştirmeye çalışması dikkat çekiyor. Tel Aviv’de bugün Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze ile görüşen İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, bölgede güvenliğin sağlanmasının birinci öncelikleri olduğuna dikkat çekti.

Rusya’da yayınlanan Nezavisimiya Gazeta, Gürcistan’ın hava üslerinin İran’a yönelik muhtemel saldırıda kullanılabileceği iddialarına yer vermişti. Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin iki büyük hastane inşa ettiğine dikkat çeken gazete, bölgede muhtemel savaşta yaralananların bu hastanelerde tedavi edileceğini iddia etmişti.

Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov da yaz ayı başında İran’a yönelik muhtemel saldırının gerçekleşebileceğini iddia ederken, Rusya Başbakanı Vladimir Putin de böyle bir saldırının sonuçlarının bile öngörülemeyeceğini hatırlatarak, bölge için yıkım olacağı uyarısı yapmıştı.