NATO ve Azerbaycan, Sovyet mayınlarını birlikte temizleyecek

142

NATO ile Azerbaycan mayın temizleme konusunda işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşma uyarınca Azerbaycan ve NATO, ortak mayın temizleme çalışmalarında bulunacak.

Azeri basınında yer alan haberlere göre NATO ile Azerbaycan, Güney Kafkaslarda Rusya’da kalma en büyük poligonunun mayınlardan arındırılması konusunda işbirliği anlaşması imzaladı. Mayınlı arazi ‘Ceyrançöl’ projesi kapsamında hayata geçirilecek anlaşmaya, Bakü adına Azerbaycan Topraklarını Mayınlardan Temizleme Ajansı (ANAMA), NATO tarafından ise bu teşkilatın NATO İkmal ve Bakım Ajansı (NAMSA) imza attı.

Mayın temizleme projenin maliyetinin yüzde 50’si NATO, yüzde 50’si ise Azerbaycan tarafından finanse edilecek. 26 Mart itibariyle başlayacak projeye ANAMA, 45 personel ve bir adet de mayın temizleme aracıyla iştirak edecek.

Güney Kafkaslarda, Gürcistan’a sınır Ceyrançöl arazisi Sovyet ordusunun en büyük poligonu konumunda bulunuyordu. 64 milyon metrekareden ibaret poligonun temizlemeye açılacak. Buradaki arazinin 19 milyon metrekaresi hala mayınlı durumda.