Lavrov, Sarkisyan’la Yukarı Karabağ’ı görüştü

67

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermenistan temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’la bir araya geldi. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra, bölgesel ve uluslar arası sorunlar ele alındı. Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan toprakları Yukarı Karabağ’la ilgili süreç de değerlendirildi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in öncülüğünde 23 Ocak’ta Soçi’de bir araya gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, ilkelerin belirlenmesi konusunda ilerleme sağlamıştı. Ancak Yukarı Karabağ’da işgalin sona ermesi ve statüsünün belirlenmesi, göçmenlerin evlerine dönmeleri gibi temel konularda henüz anlaşma sağlayabilmiş değil.

Lavrov görüşmede iki ülke diplomatik ilişkilerinin başlamasının 20. yılı münasebeti ile Sarkisyan’ı kutladı. Sarkisyan da başta siyasi ve askeri konular olmak üzere, ekonomik ve insani alanlarda ilişkilerin geliştiğini söyledi.

Rus bakan Ermeni mevkidaşı ile görüşmesinde de Yukarı Karabağ sorununu ele aldı. Son 2 yılda üç liderin 10 kez bir araya geldiğini ve son Soçi zirvesinde de “Temel İlkeler” konusunda ilerleme sağlandığına değinen Lavrov, “Taraflar mutabakata ulaşma yolunda çaba ortaya koyacaklarını deklare ediyor. AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanı olarak bizler de bu çabalara tam destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Ermenistan temaslarını tamamlayan Lavrov Azerbaycan’a geçti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov ve diğer Azeri yetkililerle bir araya gelecek Rus bakan, Yukarı Karabağ sorunu ve Hazar’ın statüsü ile ilgili sorunu ele alması bekleniyor.