Putin, Birleşik Rusya’dan istifa ediyor, başkanlığa Medvedev’i önerdi

15

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, iktidar partisi Birleşik Rusya başkanlığından istifa edeceğini, yerine Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev’i önerdiğini açıkladı. 7 Mayıs’ta yapılacak törenin ardından devlet başkanlığı koltuğuna oturacak Putin, başbaşkan olarak da Medvedev’i görevlendireceğini açıklamıştı.

Rusya anayasasının devlet başkanının herhangi bir parti üyesi olmasını yasaklamadığını hatırlatan Putin, “Ancak, devlet başkanı siyasi partilerle bağlantılı bir isim olmamalı” dedi. Tüm siyasi partilerle ilgili uzlaşmacı bir durumu olması gerektiğine kaydeden Rusya lideri, “7 Mayıs sonrası Birleşik Rusya liderliğini bırakmamın doğru olduğuna inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Medvedev’i hükümet başkanı olarak önereceğini hatırlatan Putin, “Birleşik Rusya’ya başkan olarak da Medvedev’i teklif ediyorum” dedi. Parti Yüksek Konseyi Başkanı Boris Grizlov, Medvedev’in parti başkanlığı ile ilgili teklifi destekleyeceklerini ifade etti.

Medvedev’in Birleşik Rusya’nın başına geçecek olması ile ilgili Twitter’dan değerlendirmede bulunan muhalif lideri Aleksey Navalnı, “Medvedev şimdi hırsız ve dolandırıcıların partisinin başına geçiyor. Zavallı adam, bunu hak etmek için ne yaptı?” eleştirisi getirdi.

2001’de kurulan Birleşik Rusya, 2003’ten bu yana Duma’da çoğunluğu elinde bulunduruyor. İktidar partisi 4 Aralık seçimlerinde oylarını yüzde 49’a düşürerek, Duma’da anayasal çoğunluğu kaybetmişti.