Türkiye'nin en büyük barajını Putin ve Erdoğan birlikte açacak

180

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada Türkiye'nin en büyük barajını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Aralık ayında birlikte açacaklarını söyledi.

12.12.2012’de saat 12:12 olduğunda 10 milyon TL’den yüksek 112 tesisi açacaklarını dile getiren Veysel Eroğlu, "Türkiye’nin en büyük barajı; Artvin-Deriner Barajı’nı açıyoruz. 249 metre yükseklikteki bu baraj dünyada ilk 4’e giriyor. Barajın açılışını da Başbakanımızın Sayın Rusya Devlet Başkanı Putin ile beraber yapacağını ümit ediyorum.” dedi.

Bugün Hamzabey Barajı’nın temelini atacaklarını aktaran Eroğlu, “Bugün saat 16:00’da Hamzabey Barajı’nın temelini atıyorum. Bunları süs olsun diye yapmıyoruz. Bizden önce bir gölet 50 milyon TL’ye bitiyordu şimdi aynı gölet sulama ile birlikte. İsteyen varsa verebilirim bunu. Hodri meydan! Sulaması ile beraber biz 10’da 1’e bitiriyoruz. 15 yılda bitmiyordu bir gölet, şimdi biz 1 yılda 10’da 1’i fiyatına bitiriyoruz. Bizim farkımız bu.” ifadelerini kullandı.

Yusufeli Barajı’nın projelerinin bittiğini, ihalesini bu yıl yapacaklarını aktaran Eroğlu, "Kesin olarak şunu söyleyeyim Yusufeli Barajı’nın bütün projeleri bitti. Hatta biz barajın inşaatı için gerekli olan yol inşaatının ihalesini de yaptık. Barajın ihalesini de bu yıl yapacağız. Parası var. Bu baraj kesinlikle yapılacak.” diye konuştu.

Devlet Başkanlığını görevine gelen Putin'in iki ülke arasında ortak bakanlar kurulu gibi çalışan Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı için Türkiye'ye gitmesi planlanıyordu. Seçimler nedeni ile ertelenen ziyaretin bakanın açıklamalarına göre Aralık ayında yapılması muhtemel.