Putin, Ürdün’de Rus Ortodoks Kilisesi açtı; Suriye zirvesine İran’ı da istiyor

39

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ortadoğu turunun son ayağı Ürdün’de Rus Ortodoks Kilisesi’nin açılışını yaptı. Açılışta yaptığı konuşmada Hz. İsa’nın vaftiz edildiği Ürdün Nehri’nin kenarına inşa edilen kiliseye destek verdiği için Ürdün Kralı 2. Abdullah’a teşekkür etti.

İsrail ve Filistin temaslarının ardından Ürdün’e gelen Rusya lideri basına kısa bir açıklama yaptı. Suriye krizinin çözümü için ortaya konacak çalışmalarda İran’ın da yer alması gerektiğini söyledi.

İran’ı müzakerelerin dışında tutmanın karşı adımlara yol açabileceği uyarısı yapan Putin, “Suriye’nin komşularından daha fazlasının krizin çözüm sürecine katılması daha iyi olur” değerlendirmesinde bulundu.

İran nükleer sorunu ile ilgili de değerlendirmede bulunan Rusya Devlet Başkanı, Tahran’ın sivil amaçlı nükleer enerji elde etmesinin hakkı olduğunu, ancak nükleer programının askeri teknolojiye dönüşmeyeceği ile ilgili daha fazla garantinin gerektiğini vurguladı.

Suriye konferansı 30 Haziran Cenevre’de

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da yaptığı açıklamada 30 Haziran’da Cenevre’de yapılacak uluslar arası Suriye konferansına katılacağını açıkladı. Konferansta uzmanlardan çok dışişleri bakanlarının katkısı ile bir sonuç bildirgesinin de imzalanacağını ifade etti.

İran’ın da konferansa katılması gerektiğini savunan Lavrov’a göre, aksi durumda olaya etki eden tüm taraflar temsil edilmemiş olur.

Rusya’ya göre konferansa BM Daimi Temsilcileri (ABD, Rusya, İngiltere, Çin, Fransa), Suriye’nin komşuları (Türkiye, Irak, Ürdün, Lübnan), bölgede etkin oyuncular (İran, Katar, Suudi Arabistan) ve uluslar arası örgütlerin (Arap Ligi, Avrupa Birliği) katılması gerekiyor.