Rus meclis Başkanı: “Ermeni soykırımı” tüm insanlığa karşı işlenmiş bir cinayet

171

Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, 1915 sözde Ermeni soykırımını insanlık ve uygarlığa karşı işlenmiş bir "cinayet" olarak nitelendirdi.

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da resmi temaslarda bulunan bayan Matviyenko, sözde soykırım anıtını ziyaret ederek çelenk bıraktı. Gazetecilere açıklama yapan Rus meclis Başkanı, "Osmanlı Türkiyesi'nde yaşanan soykırım tüm insanlığa ve uygarlığa karşı yapılan büyük bir cinayet. Rusya özellikle 1915 yılında bu cinayeti böyle nitelendirdi. Bu kadim Hristiyan halklarından biri olan Ermeni halkının tarihinde trajik bir facia. Milyonlarca suçu olmayan insanlar hayatını kaybetti. Rusya binlerce Ermeni’ye sahip çıktı, Ermenistan'a yardım etti. Bence tekrarlanmaması için benzer cinayetlerin unutulmaması lazım. İnsanlığa karşı yapılan cinayetler gerekli şekilde değerlendirilsin" şeklinde konuştu.

Matviyenko, sözde Soykırım Müzesi'ni gezerek, daha önceki ziyaretinde avluda ektiği hatıra ağacına da su verdi.

Moskova'da toplanan Ermeni dernekleri de 1915 olaylarının 100. Yıl dönümüne hazırlık bağlamında Rusya'nın başkentinde yapılacak etkinleri değerlendirdi.