Rusya, Ankara’nın indirdiği Suriye uçağı ile ilgili açıklama talep etti

18

Moskova-Şam seferini yapan Suriye Havayolları'na ait yolcu uçağının Türk F-16 savaş uçaklarının müdahalesi ile Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilmesi üzerine Rusya harekete geçti. Yolculardan önemli bir kısmının Rusya vatandaşı olduğu belirtilirken, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği yetkililerinin Esenboğa Havalimanı’nda olduğu belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan ajanslara yapılan açıklamaya göre, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçiliği vakayla ilgili hemen Türk Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçti. İsminin açıklanmasını istemeyen diplomatik kaynaklar, "Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği hemen Türk Dışişleri ile görüşerek olup bitenlerle ilgili durumun izahatını yapmasını talep etti, ayrıca uçaktaki Rus vatandaşlarına ulaşılmasının sağlanmasını istedi. Moskova-Şam seferini yapan Suriye uçağında Rus vatandaşları da olabilir. Edinilen ilk belirlemelere göre, uçakta çocuklar dahil 17 Rus vatandaşı bulunuyor. Zira bu bilginin kontrol edilmesi de gerekiyor. Rus konsoloslar, Rusya vatandaşlarının güvenliğini sağlamak, hak ve çıkarlarını korumak amacıyla kendileriyle görüşmek için havalimanına hareket etti” bilgisini verildi.

Olay tüm görsel ve yazılı Rus medyasında manşetlerde yer alırken, Rus NTV televizyonu "Türkler uçağı serbest bıraktı, ama malzemelerine el koydu" yorumunu yaptı. Türk medyasına atıfta bulunan Rus basını, Türk istihbaratının uçakta askeri alanda kullanılan radyo cihazları bulduğunu iddia etti.