Medvedev: Beni de dinlemek istediler

134

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Reuters'a yaptığı açıklamada devlet başkanı olduğu dönemde katıldığı zirvelerde telefonunun dinlenmek istediğini açıkladı.

CIA eski çalışanı Edward Snowden’in sızdırdığı Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Avrupa liderlerinin telefonlarını dinlemesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Rusya Başbakanı, “Genel olarak ifade edersem, casusluk güzel değil. Burada casusluğun hedefinin ne olduğunu dikkate almadan söylüyorum. Emin değilim ama, Rusya lideri olarak farklı zirvelere katıldığımda benim telefonumu da dinlemek istediler… Liderleri kızdıran son gelişmeler sadece yaşananların gün yüzüne çıkmasına neden oldu.” dedi.

Gelişmelerin oluşturduğu zararı minimize etmenin imkanı olsa da, gelecekte diğer ülkelerin Amerikalılara güvenmesinin zor olacağına değinen Medvedev, “Bu durumu sakinleştirmek mümkün mü? Zannediyorum yapılabilir. Dostça söylemem gerekirse, verilecek hiçbir garanti faydalı olmaz. Bu durumda ne diyebilirsiniz? ‘Özür dileriz, bunu artık bir daha yapmayacağız’ uygun bir cevap olur mu? Ya da ‘Artık siz bir daha dinlemeye çalışmayacağız’. Sanırım hiç kimse bunlara inanmaz…” eleştirisinde bulundu.