Putin Soçi’de, Medvedev eşi ile birlikte Moskova’da Noel ayinini kutladı

534

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin incelemelerde bulunduğu Soçi’de, Başbakan Dmitri Medvedev de eşi Svetlena ile birlikte Moskova’da Kurtarıcı İsa Kilise’sinde Ortodoks Hıristiyanların Hz. İsa’nın doğum günü olarak kutladığı Noel’e girdi.

Ülkenin en uzak bölgesi Vladivostok’dan en batısı Kaliningrad’a kadar kiliselere akın eden inananlar 7 Ocak tarihini dini Noel olarak kutluyor. Ortodoks Hristiyanlar için bu gece 28 Kasım’la 6 Ocak tarihleri arasında tutulan orucun da son günü.

Alkollü içki ve hayvani gıda tüketmeyen Ortodoks Hristiyanlar 40 günün sonunda gece boyunca kiliselerde düzenlenen ayinlere katılıyor. Noel'i Rus Ortodoks Kilisesi'nin yanı sıra, Rum, Gürcü, Sırp, Ukrayna ve Kudüs Ortodoks kiliseleri de kutluyor.

Putin Noel ayini için Soçi Olimpiyat Parkı’nın yanı başında inşa edilen kiliseyi tercih etti. 400 civarında vatandaşın katıldığı ayinde Putin’e kutsal ikona ve Ortodoks takvimi hediye edildi.

resim tanımı girin

Medvedev ve eşi Svetlena Kurtarıcı İsa Kilisesi’nde düzenlenen törene 5 bin inananla birlikte katıldı. Rusya Patriği Kirill düzenlenen ayinde inananları kutsadı. Kurtarıcı İsa Kilisesi’ndeki törenlerin 13 Ocak’a kadar sürmesi ve 200 bin kişinin ayinlere katılması bekleniyor.

Rusya’nın ilk devlet başkanı Boris Yeltsin 1992’de düzenlenen ayine katılarak Kremlin’le kilise arasında iletişimin yeniden kurulmasını sağlamıştı.

Rusya Ortodokslar’ının en büyük Katedrali olan Kurtarıcı İsa Kilisesi 1812’de Napolyan’a karşı kazanılan zaferin anısına inşa edilmişti.

Rusya Ortodoks Kilisesi’ne bağlı 60’dan fazla ülkede 30 bin kilise ve 800 manastır bulunuyor.