Rusya, Türkiye’den gelen 20 ton sebzeyi imha etti, 42 tonu geri gönderdi

116

Türkiye’den Rusya’ya ihraç edilen 20 ton domates ve kabak, eksik evrakla getirildiği gerekçesiyle St.Petersburg kentinde imha edildi.

Rusya’nın kuzeyinde St.Petersburg kentine yakın bir depoda Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri Türkiye’den ithal edilen toplam domates ve kabaktan oluşan 20 ton sebzenin belgelerini inceledi.

Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Rosselhoznadzor Basın Sözcüsü Aleksey Alekseyenko, “Yapılan incelemede eskik bir durum tespit ettik: Gerekli sertifikanın tarihi, ürünün Türkiye’den çıktığı tarihten sonraya denk geliyor. Bu uluslar arası mevzüat normlarına aykırı. Alıcı şirkete karşı inceleme başlatılırken, 20 ton sebzenin imha edilmesine karar verdik.” dedi.

42 ton domates Türkiye’ye geri gönderildi

Türkiye’den Rusya’ya ihraç edilen 42 ton domates de Batı Çiçek Tripsi (Western Californian Flower tripsi) bulunduğu gerekçesiyle geri gönderildi.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı Gelencik ve Kavkaz limanlarında Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri Türkiye’den ithal edilen toplam 42 ton domates üzerinde zirai karantina kontrolü yaptı.

Rosselhoznadzor Basın Sözcüsü Alekseyenko, “Türkiye’den Karadeniz üzerinden Gelencik ve Kavkaz limanlarına getirilen 42 ton domates kontrol edildi. Laboratuvarda yapılan araştırmada ürünlerde tehlikeli haşarat sayılan batı çiçek tripsi tespit edildi. 42 ton domatesin Türkiye’ye geri gönderilmesine karar verdik.” bilgisini verdi.