Merkel kadar Putin'e de saygım var

117

Mayısın son haftası yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Fransa’da partisi Milli Cephe (FN) sandığa giden her dört seçmenden birinin oyunu alarak birinci olan aşırı sağcı lider Marine Le Pen, “kendi ülkesi ve halkının menfaatlerini en öne koyan” Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e de Almanya Başbakanı Angela Merkel kadar saygı duyduğunu söyledi.

Partisinin Avrupa’da deprem etkisi oluşturan seçim başarısıyla gündeme oturan siyasetçi, Avrupa Birliği (AB) üyesi diğer ülkelerdeki FN benzeri partilerle ittifak yaparak AP’de grup kurma çalışmalarını sürdürüyor.

Çarşamba günü Hollanda, İtalya, Avusturya ve Belçika’dan birer partiyle anlaşan Le Pen, bu kapsamda Alman dergisi Der Spiegel’e konuştu. Merkel’in politikalarının Almanya için yararlı olmakla birlikte diğer üye ülkelere zarar verebileceğini savunan AB karşıtı lider, Rusya’nın ABD’den bağımsız politikalar üretiyor olmasının diğer Avrupa ülkelerine örnek olması gerektiğini belirtti. ABD ve müttefiki AB ile Rusya arasında Suriye ve Ukrayna örneklerinde olduğu gibi ciddi siyasi ve askeri ihtilaflar bulunuyor.