Rusya: Türkiye üzerinden yeni hattın inşasında endişemiz yok

187

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, Karadeniz’den altından geçecek Türkiye ile birlikte geliştirilen yeni doğalgaz boru hattının inşası ile ilgili endişeleri olmadığını söyledi.

Yeni hattın iki ülkenin de çıkarına olduğunu belirten Lukaşeviç, “Doğalgaz arzı ile ilgili boru hatlarının çeşitlenmesi Avrupa Birliği’nin de yararına…” tespitinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ankara’nın Rusya’nın önerdiği yeni proje ilgili çalışacağını, önceliklerinin TANAP olduğu yönündeki açıklamalarını değerlendiren Lukaşeviç, “Ankara’da sağlanan anlaşma çerçevesinde Rusya ve Türkiye teknik parametreler konusunda analizleri yapması gerekiyor…” dedi.

Her ülkenin en öncelikli olanı tercih ettiğini ifade eden Lukaşeviç, “Bunlardan bir çok olabilir. Şu anda en önemli olan enerji arzının çeşitlenmesi ve bu yönde hatların doğru bir şekilde inşası. Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başbakanı, Rusya ile yeni projenin inşası ila ilgli işbirliğinin geliştirilmesi konusunda mutabık kaldı…” hatırlatmasında bulundu.