Ukrayna krizi için “Dörtlü” tarihi zirve 11 Şubat’ta Minsk’te

444

Ukrayna krizinin çözümü için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile 11 Şubat’ta Minsk'te bir araya gelecekler. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Minsk’te önemli kararların alınmasını beklediklerini açıkladı.

Soçi’de Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüşme sırasında açıklamada bulunan Putin, Kiev, Paris ve Berlin’deki meslektaşları ile telefon görüşmesi yaptıklarını, yoğun şekilde tartışılan konularda anlaşma sağlanması durumunda, dört ülke liderinin Çarşamba günü Minsk’te bir araya geleceğini söyledi.

Ukrayna’nın doğusunda yaşanan krizin çözümü için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını ifade eden Lukaşenko, “Minsk zirvesi konusunda Sayın Putin’in endişesi olmasın. Öngörüldüğü şekilde Çarşamba akşam zirve organize ediliyor. Sizi Minsk’e bekliyoruz.” dedi. Belarus Cumhurbaşkanı Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun da kendisini arayarak gelişmeler konusunda bilgi verdiğini ifade etti.

Münih Güvenlik Konferansı için Almanya’da bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, 11 Şubat’ta Minsk’te yapılması planlanan Normandiya Formatı’ndaki (Rusya, Ukrayna, Almanya, Fransa) liderler zirvesinde önemli kararların alınmasını beklediklerini söyledi.

Barış görüşmelerinin Rusya Devlet Başkanı Putin’in inisiyatifle başladığı bilgisini paylaşan Lavrov, “Putin’in liderlere gönderdiği öneriler, Merkel ve Hollande’nin katıldığı toplantılarda ele alındı. Kremlin’de yapılan zirvenin ardından teknik seviyede uzmanlar görüşmelerini sürdürdü. Bugün yapılan telefon görüşmesinde de gelişmeler ele alındı… Zirvede önemli kararların alınmasını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Fransa, Almanya, Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarının zirve hazırlığı için yarın Berlin’de bir görüşme yapması planlanıyor. Rus diplomatik kaynaklar Interfax’a verdiği bilgide Çarşamba yapılması planlanan zirve için ciddi hazırlıkların yapıldığını kaydetti. Ukrayna’nın doğu bölgesinde ateşkesin sağlanması, ağır silahların çekilmesi, insani yardımların ulaştırılması ve Rusya ile sınırın kontrol edilmesi müzakere edilen maddeler arasında yer alıyor. Donbas’ın statüsü ile ilgili sorunun çözümünde henüz ilerleme sağlanamadı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, bölgeye otonomi verilmesi ya da Ukrayna’nın federasyon yapısına geçmesi ile ilgili konuyu referanduma götürebileceklerini söyledi.