Obama, Putin’i aradı; Ukrayna’da barışı görüştüler

376

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i telefonla arayarak Ukrayna krizinin çözümü ile ilgili gelişmeleri ele aldı. Belarus’un başkenti Minsk’te 11 Şubat’ta yapılacak dörtlü (Rusya, Ukrayna, Almanya, Fransa) zirve öncesi yapılan görüşme tansiyonun düşürüleceği yönünde yorumlandı.

Kremlin basın bürosundan yapılan açıklamaya göre ABD tarafının isteğiyle Obama ve Putin arasında telefon görüşmesi yapıldı. Görüşmede temel olarak Ukrayna’da derinleşen krizin barışçıl yolla çözülmesi ele alındı.

Rusya Devlet Başkanı son barış önerisi çerçevesinde Ukrayna’nın doğusundaki gelişmelerle ilgili kapsamlı bir değerlendirme yaptı. Bu öneriler arasında özellikle 11 Şubat’ta Minsk’te Normandiya formatı üst düzeyinde ele alınması planlanan görüşmelere hazırlık bağlamında yapılan çalışmalar yer alıyor.

Rusya ve ABD liderleri, Ukrayna iç sorunun diyalog yolu ile çözülmesi, acilen kanlı çatışmaların sona erdirilmesi, doğu bölgeleri dahil tüm Ukrayna’da halkın güvenliği, yasal hak ve çıkarlarının güvence altına alınması konusunda anlaştı.

Ukrayna’da mevcut durum konusunda tutum ve yaklaşımların yaklaşması amacıyla Putin ve Obama çeşitli düzeylerde temasların desteklenmesi konusunda anlaştı.

Beyaz Saray'ın açıklamasında ise, “Başkan Obama, çatışmalar sebebiyle giderek artan sayıda insanın hayatını kaybetmesi ile Vladimir Putin’in barışçıl çözüme ulaşılması adına Rusya, Fransa, Almanya ve Ukrayna arasında sürdürülen görüşmeler vesilesiyle yakaladığı fırsatın önemine vurgu yaptı.” ifadelerine yer verildi.

Putin ile görüşmesinde Minsk anlaşmasındaki yükümlülüklere dikkat çeken Obama, mevcut tutumun sürdürülmesi halinde Rusya’nın daha fazla bedel ödeyeceği konusunda uyardı. Açıklamada, “Eğer Rusya, ayrılıkçıları desteklemek için askeri birlikler, silahlar ve para yardımları dahil Ukrayna’daki saldırgan eylemlerini sürdürürse ödeyeceği bedel artacak.” değerlendirmesi yapıldı.