Batılı ülkelerin Rusya’ya yaptırımdan zararı 40 milyar avro

158

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımlardan zararının 40 milyar avroyu bulduğunu söyledi.

Duma’da yapılan oturumda konuşan Puşkov, İspanya Dışişleri Bakanlığının AB toplam zararını 21 milyar avro olarak açıkladığını, Japon ekonomistlerin de 30 milyar avro zarar oluştuğunu tespit ettiklerini kaydetti.

Birçok AB uzmanının kaybı 40 milyar avro olarak hesapladığına dikkat çeken Puşkov, “Avrupalı çiftçilerin sadece bu sezon kayıpları gıda ambargosu nedeni ile 12 milyar avro…” dedi.

Sanayi ürünleri ve ulaşım ekipmanlarının Almanya’dan alımının sert bir şekilde düştüğünü vurgulayan Puşkov, “Almanya’dan yapılan alımlarda yüzde 8,6 düşüş var. Bu da yaklaşık 850 milyon dolar. İspanya’ya giden Rus turist sayısı yüzde 40 azaldı…” değerlendirmesinde bulundu.

Tüm yaptırımlara rağmen Rusya’nın dış ticaret fazlası verdiğini, sadece Ocak ayında bu rakamın 8 milyar avro olduğunu kaydeden Rus vekil, “AB yanlış politikalarının bedelini ödüyor. Brüksel’in Rusya ile ilgili kararını sonuna kadar beklememeliyiz. Biz de buna karşı kararımızı vermeliyiz. Yaptırımların genişlemesi durumunda nasıl bir cevabımız olacağı ilgili bilgi vermeliyiz. Brüksel, Moskova’nın karşılığının ne olacağı konusunda endişe duysun.” çağrısında bulundu.

Rusya’nın yaptırımlardan zararı ise 100 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Rusya’nın 2015’de yüzde 3,5-4 civarında küçülmesi beklenirken, enflasyon yüzde 15’i buldu. Nakit çıkışının ise 2015’de de 120 milyar doları aşmasından endişe ediliyor.

Rusya Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlara Ağustos 2014’de gıda alımını durdurarak karşılık verdi. Rusya AB, ABD, Kanada ve diğer yaptırıma dahil olan ülkelerden tarım ürünleri alımı yapmıyor.