Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un Türkiye ziyareti ertelendi

1133

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 16 Mayıs’ta Antalya’ya yapacağı ziyaret seçimlerden sonraya ertelendi. İki ülke arasında ortak bakanlar kurulu gibi çalışan Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) alt kurumlarından olan Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun 5’inci toplantısı 16 Mayıs’ta Türkiye’de yapılması planlanıyordu.

Toplantıya Rusya’dan Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye’den de Mevlüt Çavuşoğlu başkanlık yapacaktı. Toplantıda iki ülke dış politika ilişkileri, bölgesel ve uluslar arası sorunlar masaya yatırılıyordu. Stratejik grubun geçen yılki toplantısı 27 Mayıs 2014’de Moskova’da gerçekleşmiş, Türkiye’den dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katılmıştı.

Rus İzvestia gazetesine konuşan diplomatik kaynaklara göre Türk tarafının isteğiyle parlamento seçimleri nedeniyle söz konusu toplantı ertelendi. Kaynak, “Türk tarafı yeni hükümetin kurulmasından sonra (20 Haziran sonrası) konuya tekrar görüşülmesi önerisinde bulundu. Bu çok yaygın bir olay. Türk siyasi tarihine bakarsak seçim yapıldığı zaman bu tür şeyler sürekli oluyor.” ifadelerine yer verildi.

Gazetenin iddiasına göre toplantının ertelenme nedenilerinden biri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Erivan’da yapılan sözde Ermeni soykırımının 100.yıldönümü törenine katılması.

Fakat gazeteye konuşan üst düzey bir Rus kaynak, toplantının ertelenmesinin Türklerin tavır alması ile bağlantısının olmadığını ifade etti. Rus yetkili, “Rusya ‘soykırımı’ çok önce de tanımıştı. Bu bizim tutarlı konumuz ve hiç bir şekilde değişikliğe uğramadı. Türklerin bize karşı herhangi bir değişikliğin olacağından bahsetmek tuhaf olur. Tutumumuz değişmedi. Bunu her kes biliyor.” dedi.