Rusya yaptırımları Batıya 700 milyar dolara mal olacak

270

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Bow Group, Ukrayna krizi nedeni ile Rusya’ya uygulanan yaptırımların Batılı ülkelere dolaylı etkileri ile birlikte 700 milyar dolara mal olacağını açıkladı.

Hazırlanan rapora göre Rusya’ya yönelik yaptırımlar 120 milyar Euro doğrudan kayba neden olacak. Dolaylı ekonomik zarar ise 326 milyar Euro. Doğu Avrupa ve genel olarak tüm Avrupa’da yaptırımlar 2 milyon kişinin işsiz kalmasına neden olacak.

Rapora göre Rusya’nın AB ülkeleri bankalarına 147 milyar doları bulan borçları da yaptırımlar nedeni ile risk altında. İngiltere’nin uzun vadede Rusya’ya yönelik ihracat kaybı 8,6 milyar Euro ve istihdam kaybı ise 119 bin işçi. ABD’nin orta vadede toplam ihracat riski ise 38 milyar doları bulacak.

Bow Group Başkanı Ben Harris-Quinney Neo-Liberal aktivistlerin yeterince tepki göstermediğini, yaptırımların İngiltere ve tüm Avrupa Birliği ülkelerine etkisinin büyük olacağını belirtti.

İngiliz araştırmacı Küba ve İran’la yaşanan yumuşama dönemini örnek göstererek, ekonomik kaybın telafisinin zor olacağı uyarısında bulundu.