Rus uçağıyla ilgili Erdoğan: Üzgünüz keşke olmasaydı ama oldu

562

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rus jet uçağının düşürülmesiyle patlak veren krizde bir taraftan Rusya'ya uzlaşma çağrıları yaparken, diğer taraftan da sert ifadeler kullanmaya devam ediyor.

Erdoğan dün Balıkesir'de yaptığı konuşmada yaşanan hadise nedeniyle “gerçekten üzgün” olduklarını ve benzeri olayların tekrar etmemesini temenni ettiklerini belirtti. “Yaşanan hadiseden dolayı gerçekten üzgünüz. Biz böyle olmasını arzu etmezdik. Ama maalesef böyle bir şey oldu. Temenni ederim ki bundan sonra böyle bir şey olmaz.” şeklinde konuştu. Erdoğan aynı konuşmada, Rusya'nın tavırlarının “dostlukla, iyi niyetle ve misafirlikle bir ilgisi olmadığını” da söyledi.

Kremlin'den gelen açıklamada ise Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'den gelen ‘benzeri görülmemiş' tehdide karşı ‘tamamen harekete geçtiği' ifade edildi. Krizin patlak verdiği salı gününden bu yana iki lider arasında restleşmeye varan açıklamalar yapılıyor. Değişik vesilelerle konuya temas eden Erdoğan, “Bir Rus uçağı olduğu belli olmuş olsaydı, belki uyarıların türü farklı olabilirdi.” ve “üzgünüz” açıklamalarının yanı sıra Rusya için “ateşle oynamaktadır”, “özür dilemeliler” açıklamalarında bulunmuştu.

Kriz nedeniyle Türk vatandaşlarının Moskova Havaalanı'nda kötü muameleye maruz kalmasının ardından bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı da “aciliyet ve önem arz etmiyorsa” Rusya'ya seyahat edilmemesini tavsiye etti.