Rusya, Rus pilotun cinayettinin Türkiye tarafından incelenemeyeceği açıklamaları 'garip' buldu

408

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Aleksey Meşkov, Rus pilotu öldürdüğü iddia edilen Alparslan Çelik'in ‘cinayetin Suriye’de gerçekleşmesini’ gerekçe göstererek Türkiye polisinin adli incelemeler yapamayacağı konusundaki açıklamaları 'garip' olarak nitelendirdi.

Alparslan Çelik'in avukatı Murat Üstündağ, Rus pilotun başka ülkede öldürülmüş olması nedeniyle müvekkilinin Rusya’da yargı için iade edilemeyeceğini belirtti. Ria Novosti'ye konuşan Üstündağ, Alparslan Çelik'in Rus pilotu öldürmediğini iddia ederek, Türkiye kanunlarına göre müvekkilinin Rusya'ya teslim edilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Ayrıca Üstündağ, "Cinayetin Suriye’de işlenmesi ve bölgedeki savaş nedeniyle Türkiye’nin olay yerinde adli incelemelerde bulunması mümkün değil" dedi.

Avukat Üstündağ'ın açıklamalarını yorumlayan Aleksey Meşkov, "Bu garipliğin ötesinde bir argüman." dedi. Meşkov, "Görüntülerde Çelik, pilotun öldürülmesinde kendisinin de yer aldığını açıklıyor. Bizim beklentimiz Çelik'in en ağır şekilde cezasını çekmesi." diye konuştu.

"Türkiye, talebimize cevap vermedi"

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Alparslan Çelik ile ilgili Türkiye'den talepte bulunduklarını ancak cevap alamadıklarını açıkladı. Zaharova, iki ülke ilişkilerinin düzelmesi için Türkiye'den bir adım beklediklerini fakat bunun hala gerçekleşmediğini dile getirdi.

Türkiye hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Türk jetleri tarafından Suriye'de düşürülen Rus Su-24 uçağının pilotu Oleg Peşkov paraşütle atladıktan sonra öldürülmüştü. Daha önce Peşkov'u öldürdüğünü açıklayan Alparslan Çelik, İzmir'de 14 kişi ile beraber gözaltına alınmıştı. Daha sonra adliyeye sevk edilen savcının tutuklanmasını istediği 15 zanlıdan, aralarında Alparslan Çelik'in de bulunduğu 7'si, Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklanmıştı. Alpaslan Çelik'in tutuklanma nedeninin "harp silahı bulundurmak" olduğu belirtildi.