Rusya'dan ilk yorum: Davutoğlu'nun gitmesi ilişkilerimizi etkilemez

556

Rusya Devlet Duması Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, Türkiye Başbakanı Ahmet Davuoğlu'nun görevini bırakacak olmasının iki ülke ilişkilerini pek etkilemeyeceğini açıkladı.

Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme sonrası ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından yaptığı açıklamada, olağanüstü kongre kararını açıklayarak, "AK Parti Genel Başkanı olarak 22 Mayıs 2016 gününde inşallah olağanüstü kongremizi yapacağımızı buradan ilan ediyorum. Mutabakatın olmadığı yerde de genel başkanlığa aday olmayı düşünmem. Önümüzdeki olağanüstü kongrede bu şartlar altında aday olmayı düşünmüyorum." ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki gelişmeleri Rusya 24 kanalına değerlendiren Aleksey Puşkov, "Davutoğlu'nun gitmesi ilişkilerimizi pek etkileyeceğini düşünmüyorum. Çünkü Rusya-Türkiye krizi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davranışı ve kararına dayanıyor. Davutoğlu ikinci rolde idi. Başbakanın değişmesi, en dip noktada olan ilişkileri fazla etkilemez." dedi.

'Berat Albayrak'ın başbakan olması Avrupa'yı rahatsız eder'

Aday isimler arasında adı geçen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın başbakan olma ihtimalini değerlendiren Puşkov, böyle bir şeyin olması durumunda Avrupa'da Erdoğan'a karşı olan rahatsızlığın daha da artacağını iddia etti. Türkiye ve AB'nin vizesiz seyahat konusunda anlaşmasından dolayı birçoğunun memnun olmadığını belirten Puşkov, "Türkiye, vizelerin kaldırılacak olmasına rağmen AB'nin bazı taleplerini yerine getirmemesinden dolayı memnun olmayanlar var. Özellikle basın özgürlüğü gibi konular. Şimdi birde buna Erdoğan'ın akrabalarının devleti en yüksek mertebede temsil edecek olması gündemde. Bence, vize konusunda anlaşmaya varan taraf Erdoğan'la birlikte Avrupa'da mutabakata varması gittikçe daha da zorlaşacak." diye konuştu.

'Değerlendirme yapmak erken'

Değerlendirme yapmanın erken olduğunu belirten Puşkov, bir kaç gün beklemek gerektiğini dile getirdi. Puşkov, "Bazı 'Osmanlı Sarayı' sırları olabilir, belki de etki ve güç mücadelesidir. Rakipler de olabilir ya da dışarıdan görülmeyen bazı hesaplar vardır. Erdoğan'ın kişisel tercihinin sonucu da olabilir. Beklemek lazım." şeklinde konuştu.