ABD-Nordik Zirvesi'nden Rusya'ya karşı birlik mesajı

228

ABD ile Nordik ülkelerinin liderlerinin zirvesinde Rusya'ya karşı birlik mesajı verildi ve Kırım'ın işgali nedeniyle yaptırımların sürdürülmesi çağrısı öne çıktı.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre ABD-Nordik Ülkeleri Liderler Zirvesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın ev sahipliğinde Beyaz Saray'da yapıldı. Zirveye Obama dışında Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Norveç Başbakanı Erna Solberg, İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen ve İzlanda Başbakanı Sigurdur Ingi Johannsson katıldı.

Obama, zirvede yaptığı konuşmada, Kuzey Avrupa ülkelerinin de tepkisi çeken Rusya'nın bölgedeki agresif tutumu karşısında Ukrayna'nın desteklenmesi konusunda hemfikir olduklarını bildirdi.

Rusya'nın Kırım'ı işgali nedeniyle bu ülkeye yönelik yaptırım kararlarının Minsk Anlaşması'nda çerçevesi çizilen bir çözüme kavuşturulmasına kadar devam etmesi kararında olduklarını belirten Obama, "Rusya'nın Baltık ve Nordik bölgesinde artan askeri varlığı ve saldırganlığı karşısındaki endişelerimiz konusunda da aynı fikirdeyiz." dedi.

Obama, Rusya ile devam eden diyaloğu sürdüreceklerini, iş birliği arayışında olacaklarını ifade etti ve "Aynı zamanda hazır ve güçlü olduğumuzdan da emin olmak istiyoruz. Ayrıca Rusya'nın askeri faaliyetlerini uluslararası yükümlülükleri çerçevesinde yürütmesini istiyoruz." diye konuştu.