Obama: Rusya nükleer silahlarını azaltmalı

324

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya’nın nükleer silahlarını azaltma konusundaki isteksizliğinden yakındı. 26-27 Mayıs’ta Japonya’da düzenlenecek G7 zirvesi NHK televizyonuna demeç veren Obama, Rusya’nın nükleer silahları azaltma konusunda gerekli adımları atacağını umut ettiğini ifade etti.

Obama, “Ben, nükleer silahları azaltma konusunda önemli oranda ilerleme kat ettiğimizi düşünüyorum. En azından nükleer silahı olan ülkelerde bu silahlar artmıyor. Bence dünyada yeni nükleer silah üretmeme eğilimi var.” ifadelerini kullandı.

Başkanlık döneminin ilk yıllarında nükleer silah konusunda Rusya ile olumlu adımlar atıldığını belirten Obama, ABD ve Rusya arasında 2010 yılında ‘Stratejik saldırı silahlarını azaltma anlaşması’ imzalandığını hatırlattı.

Rusya’nın nükleer silahları azaltma konusunda isteksiz olduğunu söyleyen Obama “Daha fazlasını yapabiliriz. Ancak Rusya bu konuda daha fazla adım atacağı yönünde bir niyeti olduğunu belirtmedi.” dedi.

Hiroşima’ya gidecek

Obama ayrıca, İkinci Dünya Savaşı’nda Amerika tarafından atılan atom bombası sonucu 140 bin kişinin öldüğü Hiroşima şehrine gitme niyetinin olduğunu söyledi. Obama, 1945 yılındaki trajediden bu yana Hiroşima’ya gidecek ilk ABD Başkanı olacak. Obama, atom bombasından dolayı özür dilemeyeceğini ifade etti.