NATO 31 bin asker ve 100’den fazla uçakla tatbikata başladı; Rusya sert tepki gösterdi

531

NATO’nun 31 bin asker ve 100’den fazla uçakla Polonya’da Anakonda-16 ismi verilen dev tatbikatı başlaması Kremlin’in sert tepkisine neden oldu. Soğuk Savaş sonrası dönemin en büyük tatbikatı için Kremlin, Rusya ve NATO ilişkilerinde güven eksikliği olduğu, bu tür tatbikatların güven ortamının oluşmasına katkı sağlamadığı uyarısında bulundu.

Rusya ve NATO arasında ilişkilerin elçilik seviyesinde devam ettiğini belirten Kremlin basın sözcüsü Dmitri Peskov, “Bu durum bizi kayda değer karşılıklı anlayışın olduğu yakınlaştırmaya götüreceğini sanmıyorum…” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın NATO Daimi Temsilcisi Aleksandr Gruşko, Rusya’nın Polonya’ya saldırı planladığı yönündeki açıklamaların saçma olduğunu söyledi. NATO Genel Sekreteri’nin Polonya ziyareti ve tatbikatı değerlendiren Gruşko, “Rusya’nın Polonya’ya saldırının NATO’ya saldırı olduğunu anladığı yönünde açıklamalar yaptılar. Çok saçma. Var olmayan sorunu konuşuyorlar. Rusya’nın Polonya’ya yönelik herhangi bir saldırı planı yok…” değerlendirmesinde bulundu.

1989’dan bu yana yapılan en büyük askeri tatbikata 18 ülkeden 31 bin asker, 3 bin askeri araç, 100’ün üzerinde savaş uçağı, helikopter ve 12 savaş gemisi katılıyor. Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenecek NATO zirvesi öncesi başlayan tatbikatlar, 17 Haziran’da sona erecek.

Polonya, Romanya ve Baltık ülkelerinde askeri varlığını artıran NATO, Avrupa füze savunma sistemini harekete geçirerek İran ve Kuzey Kore’den gelecek tehditlere karşı kapsamlı koruma hedefliyor. Rusya ise sınırlarında artan NATO varlığını güvenliği açısından tehdit olarak görüyor.