Rus askeri uzman: Türkiye’nin teklifi garip, İncirlik Amerikan üssü

812

Rusya Savunma Bakanlığı Uluslar arası Anlaşmalar Departmanı Eski Başkanı Yevgeni Bujinski, Türkiye’nin İncirlik Üssü’nün kullanımı ile ilgili teklifte bulunmasının çok garip olduğunu, Türkiye’nin İncirlik’i kendi üsleri gibi düşünmemeleri gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun IŞİD’le mücadelede İncirlik Üssü’nün Rusya’nın da kullanabileceği yönündeki açıklamalarını değerlendiren Bujinski, “Rusya’nın İncirlik Üssü’nü kullanması çok anlamsız. Biz Suriye operasyonları için neden İncirlik Üssü’nü kullanalım? Bizim Suriye’de kendi üssümüz Hmeymim var. Eğer Irak’ta bir operasyon olacaksa düşünülebilir. Ancak bizim böyle bir planımız olmadığını biliyorum.” dedi.

İnterfax’ın sorularını cevaplayan Rus askeri uzman, İncirlik’in Amerikan Üssü olduğunu, bunun Rusya’ya teklif edilmesinin çok garip olduğunu kaydetti. Bujinski, “Türkler İncirlik’i kendi üsleri gibi düşünmemeli. Onlar orada sadece gıda ve temizlik gibi hizmet işlerini yürütüyor. İnsanlar bazen uygulanamayacak önerilerde bulunuyor…” iddiasında bulundu.