Putin ve Erdoğan düşürülen Su-24 uçağının tazminatını da görüşecek

553

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 9 Ağustos tarihinde Rusya’nın St. Petersburg şehrine giderek burada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir görüşme gerçekleştirecek. Görüşmede ikili ilişkilerin normalleşmesi başta olmak üzere birçok farklı konunun ele alınması bekleniyor.

İki liderin masaya yatıracağı konulardan biri de Türk jetler tarafından düşürülen Su-24 uçağının tazminatının ödenmesi. Putin'in Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov, Türkiye’nin Rusya’ya düşürülen Su-24 savaş uçağı için herhangi bir tazminat ödemediğini ve Putin ve Erdoğan’ın bu konuyu görüşeceklerini söyledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Uşakov, Türkiye’nin tazminat ödeyip ödemediği sorusuna, “Hayır, ödenmedi. Sanırım bu konu da görüşülecek.” şeklinde cevap verdi.

Rusya’nın Türkiye ile ilişkileri normalleştirme şartlarından birisi de düşürülen Su-24 uçağı ve ölen pilotu Oleg Peşkov için Türk tarafının tazminat ödemesiydi.

Uşakov’un sözlerine göre, Erdoğan’ın Kremlin’e gönderdiği özür mektubu da dahil olmak üzere yapılan telefon görüşmelerinde birçok kez konunun görüşüldüğünü ifade eden Uşakov, “İki lideri Petersburg’daki görüşmesini mümkün kılan bu adımlardır. Umarım, Türkiye ile ilişkilerimizin ilerde tamamen normalleşmesin de vesile olur.” dedi.

Uşakov kendisine yöneltilen “Rusya tazminat talebinden vazgeçer mi?” sorusuna ise şu şekilde cevap verdi: “Bu konu da görüşmelerde yer alacak.”