Erdoğan: Rusya, İran, Irak ve Türkiye'nin Suriye için birleşmesi lâzım

918

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 9 Ağustosta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmenin çok önemli olduğunu söyledi. Suriye krizine değinen Erdoğan, Suriye konusunun Türkiye için çok önemli olduğunu belirtti ve Rusya, İran, Irak ve Türkiye'nin Suriye için birleşmesi gerektiğini ifade etti.

Al Jazeera Arapça'nın sorularını yanıtlayan Erdoğan, Putin ile yapacağı görüşmeyle ilgili olarak, "Her türlü ilişkilerimizi geliştireceğiz. Suriye de önemli konulardan biri olacak. Suriye konusunda anlaşmazlık yaşıyoruz" dedi.

Erdoğan, Türkiye’de 15 Temmuzda yaşanan darbe girişimiyle ilgili olarak Putin’in kendisini hemen ertesi gün aradığını ve olaylarda hayatını kaybeden vatandaşlar için taziye mesajı ve yaralılara şifa dileklerini ilettiğini söyledi.

'Bölgedeki sorunları da masaya yatıracağız’

Erdoğan konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Rusya’nın her zaman bizim yanımızda olduğunu ifade etti. Bildiğiniz gibi Salı günü Rusya’yı ziyaret edeceğim. Yanımda iş adamları da olacak. Rusya’da büyük yatırımları olan iş adamları. Ticari, askeri, ekonomi ve siyasi ilişkilerimizi güçlendirmeye çalışacağız. Bölgedeki sorunları da masaya yatıracağız. Suriye en önemli konulardan biri olacak. Rusya’ya gitme kararı darbe girişiminden sonra gelmedi. Biz darbe girişiminden önce böyle bir karar almıştık. Rusya ile anlaşamadığımız konular var. Sayın Putin’e Suriye konulu bir mektup göndermiştim. Şanghay Zirvesi’nde benim temsilcimle beraber başka bir mektup da göndermiştim. Sayın Putin ile bir telefon görüşmesi yapmıştık ve 15 Ağustos’tan sonra bir görüşme ayarlamak konusunda anlaşmıştık. Salı günü inşallah bir günlük bir ziyaretim olacak."

‘Suriye ile ilişkisi olmayan ülkelerle artık konuşmamamız lazım’

Erdoğan, Suriye’de yaşanan gelişmelerle ilgili ise, "Halep'teki tabloyu yakından takip ediyoruz. Çok acı verici bir tablo. Sadece Halep değil; Suriye'nin kuzeyinde ve Membic’deki durum da öyle. Halep’te bir denge oturduğunu görebiliyoruz. Muhalifler bir tür denge kurmayı başardı. Bundan dolayı Salı günkü Rusya ziyaretim çok önemli. Rusya ile ilişkilerimiz bölge için çok önemli. Türkiye ve Rusya iki önemli ve güçlü ülke. Dayanışmamız bölgeye olumlu yansıyacak ve bölgeyi rahatlatacaktır. Rusya’nın bu bölgede çıkarları var. Bu çıkarları konuşacağız. Bizim de çıkarlarımızı var, bu çıkarları ve diğer ülkelerin de çıkarlarını konuşacağız. Ancak Suriye ile sınırı olan tek ülke biziz. Suriye bizim için çok önemli. Rusya, İran, Irak ve Türkiye'nin Suriye için birleşmesi lâzım. Lübnan’la bile… Suriye’ye komşu ülkeleriz. Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün’le de Suriye’yi görüşmemiz lâzım. Ancak Suriye ile ilişkisi olmayan ülkelerle artık konuşmamamız lazım" ifadelerini kullandı.