Putin: Türkiye ile Suriye'nin tamamında ateşkes için çalışıyoruz

377

Rusya Devlet Başkanı Putin, Erdoğan ile birlikte Suriye'nin tamamını kapsayan bir ateşkes üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye yönetimi ve muhalifler arasında yeni bir müzakere turunun başlatılması için Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte çalıştıklarını açıkladı. Putin, Japonya ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, müzakerelerin Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenmesinin planlandığını belirtti.

Ankara'nın Halep'teki isyancıların tahliyesi konusunda arabuluculuk girişimine yardımcı olduğunu belirten Putin, Erdoğan ile birlikte Suriye'nin tamamında ateşkes için de çalışmalar yaptıklarını söyledi. Rusya Devlet Başkanı, Suriye ordusunun Halep'te güvenliği sağlamasının ardından sivillerin evlerine geri dönmeye başlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye ile Rusya'nın arabuluculuğunda varılan anlaşmanın ardından Halep'in doğu bölgelerinden tahliyeler başlamıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bölgeden şimdiye kadar beş konvoyla 7 binin üzerinde sivilin tahliye edildiğini açıkladı.