Yeni Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz göreve başladı

484

Dışişleri Bakanlığı'nın Rusya'ya atadığı 33. Büyükelçi olan Hüseyin Diriöz, resmi olarak 15 Kasım tarihinden itibaren görevine başladı.

Diriöz, Büyükelçiliğin resmi sitesinden şu açıklamayı yaptı:

"Değerli vatandaşlarım,

Sevgili Rus dostlarımız,

Moskova Büyükelçiliği görevime 15 Kasım 2016 tarihi itibariyle başlamış bulunuyorum. Hepinizi en içten dileklerimle selamlıyorum.

Dost ve komşu iki ülke olan Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu, asırlar öncesine uzanan ilişkilerini karşılıklı güven ve işbirliği temelinde ve halklarımızın yararına olacak şekilde yeni ufuklara doğru ilerletmeye kararlıdır.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin yıllar içinde kurumsallaştırılması ve 2010 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Rusya Devlet Başkanının başkanlıklarında yılda bir kez gerçekleştirilen ortak Bakanlar Kurulu toplantısı niteliğindeki Üst Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) oluşturulması bu kararlılığın teyidi niteliğindedir.

Konsey bünyesinde Dışişleri Bakanlarının başkanlık ettiği Ortak Stratejik Planlama Grubu (OSPG) ile ilgili Bakanların başkanlığında Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantıları da düzenlenmekte ve iki ülke arasında sivil toplum düzeyindeki temasları hızlandırmayı amaçlayan Türk-Rus Toplumsal Forumu faaliyet göstermektedir.

Hükümetlerimizin ortaya koydukları güçlü siyasi irade ve kararlılık ve iş çevreleri, akademisyenler ve düşünce kuruluşları başta olmak üzere Türk ve Rus toplumunun çeşitli kesimlerinin takdire şayan gayretleri, işbirliğimizin daha da gelişerek güçleneceğinin en büyük teminatıdır.

Görev sürem boyunca ikili ilişkilerimizin tüm veçhelerinin daha ilerilere taşınması için Türk ve Rus dostlarımızla her alanda işbirliğine hazır olduğumu özellikle vurgulamak isterim.

Büyükelçiliğimiz ile Kazan, Novorossisk ve St. Petersburg Başkonsolosluklarımız 7 gün 24 saat vatandaşlarımızın hizmetinde olmaya devam edecektir.

Bu vesileyle hepinize selam, sevgi ve saygılarımı sunarım."

resim tanımı girin

1956,İstanbul doğumlu olan Büyükelçi Hüseyin Diriöz, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Yüksek Lisans eğitimini ise Virginia Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında tamamladı. 2004-2008 yılları arasında Ürdün, 2013-2016 yılları arasında Brezilya nezdinde Büyükelçi olarak görev yapan Diriöz, 15 Kasım 2016 tarihinde Moskova Büyükelçiliğine atandı. 60 yaşındaki Diriöz, evli ve iki çocuk babası.