Putin'den Türkiye'ye 'terörizme karşı iş birliği' mesajı

370

Kayseri'de çarşı iznine çıkan sivil kıyafetli askerlerin de bulunduğu halk otobüsüne bomba yüklü araç ile saldırı düzenlendi. Hain saldırıda 13 kişi şehit olurken 56 kişi yaralandı. Terör saldırısının ardından Avrupa Birliği (AB), ABD ve birçok ülkeden teziye, kınama ve işbirliği mesajları geldi. Rusya'dan da 'terörizme karşı iş birliğini pekiştirmeye hazırız' mesajı iletildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Kayseri'de yaşanan terörist saldırıda hayatını kaybeden askerler için Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajlarımı iletiyorum' dedi.

Kremlin'in internet sitesindeki yapılan açıklamada, 'Rusya, terörizme karşı iş birliğini pekiştirmeye hazırdır' diye çağrı da yapıldı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'nu arayarak başsağlığı dileklerini iletti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a taziye mesajını iletti.

ABD ve AB'den kınama

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Kayseri'deki terör saldırısını kınıyoruz. Böyle alçak eylemlerin hiçbir gerekçesi olamaz" dedi.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Twitter hesabından Türkçe yaptığı açıklamada "Türkiye için kara bir gün daha. Bu sabah Kayseri'de gerçekleştirilen terör saldırısını bütünüyle kınıyorum. Saldırıda hayatını kaybeden askerlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifa diliyorum, Birleşik Krallık, her türlü terörizme karşı Türkiye'nin yanındadır" dedi.

Saldırı ardından resmi Twitter hesabından açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanlığı, "Kayseri'de düzenlenen saldırıyı büyük bir şiddetle kınıyor ve Türk halkının acısını paylaşıyoruz. Hiçbir şey böyle bir şiddetin mazur görülmesini sağlayamaz" dedi.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı resmi hesabından Bert Koenders'ın Çavuşoğlu'na taziye mesajlarını ilettiğini duyurdu. Bert Koenders, Kayseri'deki saldırının şok etkisi yarattığını belirterek, "Kalbimiz kurbanlar ve geride bıraktıklarıyla birlikte" dedi.