Rusya'da 'Abdullah Öcalan özgür bırakılsın' mitingi düzenlendi

906

Rusya'nın Saratov şehrinde yaşayan yaklaşık 50 Kürt, ellerindeki pankart ve bayraklarla Türkiye'deki Kürt sorununu ve PKK lideri Abdullah Öcalan'ın tutuklu olmasını protesto etti.

Polis eşliğinde yürüyen grup, 'Öcalan'a özgürlük, Yaşasın Önder Apo' gibi sloganlar attı. Ellerindeki pankartlarda ise rusça olarak 'Türkiye'nin Kürt karşıtı politikaları bırakmasının zamanı geldi, destekleri için Rusya'ya teşekkür ederiz, Kalpten ve içten; biz liderimizleyiz' gibi yazılar yazıyor.

Saratov şehrinde yaşayan Kürtlerin temsilcisi Yakub Hamidov basına yaptığı açıklamada, Öcalan'ın tutuklanmasının yıl dönümü ve Kürt sorunu için biraraya geldiklerini söyledi. "Öcalan 18 yıldır İmralı adasında yatıyor. Kürtlerin etkisini düşürmek isteyen Türkiye tarafından tutuklandı. Ama gördüğünüz gibi, burada ve dünyanın her yerinde yaşayan Kürtler miting düzenliyor" diyen Hamidov, "Arkadaşlarımız ve meslektaşlarımız yardımıyla liderimiz Öcalan'ı serbest bıraktırabiliriz. Görüyoruz ki, onsuz Kürt sorunu çözülemez. Biz bu sorunu barışçıl yollarla çözmek istiyoruz. Saratov bölgesi hükümetine, Saratov'a ve arkadaşlarımıza bugünkü organizasyona destekleri için teşekkür ediyoruz." diye ifade etti.

resim tanımı girin

Rusya'da yarın Kürt Konferansı yapılacak

Öte yandan Rusya'nın başkenti Moskova'da yarın bir Kürt Konferansı düzenlenecek. Konferansa PKK'nın Suriye uzantısı PYD de katılıyor.

PYD'nin Rusya temsilcisi Abdüsellam Ali aralarında PYD'nin de bulunduğu Kürt parti ve kurumlarının yarın Moskova'da biraraya geleceğini söyledi.

Konferansa Kuzey Irak'tan "Kürdistan Yurtseverler Birliği" ve "Goran-Değişim Hareketi" de davet edildi.

HDP milletvekili Osman Baydemir ise Moskova'daki davetliler arasında olacak. PYD eş başkanı Asya Abdullah konferansa Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan da yetkilileri davet ettiklerini onların da konferansa katılabileceğini söyledi.

Konferansın amacı, "Kürtler arasındaki birliği güçlendirmek ve ortak bir politika belirlemek" şeklinde açıklandı.

Konferansın zamanlaması da dikkat çekiyor. Çünkü yarın Türkiye, Rusya ve İran'dan yetkililer Suriye müzakereleri için Astana'da biraraya gelecek.

Kaynak